Tervetuloa Würth Oy:n palvelusivustolle | Vain yritysasiakkaille  
Tour De Würth 2025

Tour de Würth 2025

Suuren suosion saavuttanut Tour de Würth järjestettiin tänä vuonna jo kolmatta kertaa!


Viiden päivän aikana poljettiin hyvät mielessä 13 eri paikkakunnalla ympäri Suomen. Yhdessä poljettuja kilometrejä kertyi noin 7 900. Kuten eräs osallistuja totesi, jokainen poljettu kilometri oli ele tuen ja välittämisen puolesta.

Lupasimme lahjoittaa jokaisesta pyöräillystä pätkästä 10 €/henkilö Mieli ry:lle nuorten mielenterveyden tukemiseen. Tapahtumaan osallistui 238 polkijaa, joista 200 oli asiakkaita ja yhteistyökumppaneitamme. Koska heitä oli mukana ennätysmäärä, päätimme vielä tuplata lahjoitussumman heidän osaltaan. Näin ollen keräsimme Mieli ry:lle yhdessä 4 380 euroa.

Kiitämme lämpimästi kaikkia mukana olleita sekä järjestelyihin osallistuneita!

Tapahtuman aikana seurasimme kierroksen etenemistä ja kerroimme kuulumisia tällä sivulla. Paikkakuntakohtaiset blogikirjoitukset ja kuvat ovat katsottavissa alla.



SEURAA TOUR DE WÜRTHIÄ 2025

Katso kuvia ja seuraa tunnelmia

Kuopiossa järjestettiin vuoden 2025 Tour de Würthin viimeinen etappi

Kuopiossa ajettiin kaksi matkaa, kaunis Saaristokaupunginosan ajo, 20 kilometriä, ja pidempi vajaan 50 kilometrin matka Kuopion seudun komeissa maisemissa. Sää suosi jälleen tässä hyvän mielen ja tärkeän asian tapahtumassamme,

Tapahtumaan lähdettiin Kuopion Volttikadun Centeriltä, jonne myös palattiin.

Molemmille etapeille olimme suunnitelleet taukopaikan veden ja nuotion kera – Savon komeat maisemat ovat meille tärkeitä ja ylpeyden aihe.

50 kilometrin matkalla puro solisi vieressä, ja nokipannukahvit kruunasivat tauon. Matkat ajettiin osin pyöräteillä ja osin hiekkapoluilla. Pidemmällä matkalla myös korkeuserot haastoivat pyöräilijöitä.

Vaikka tämä ei ole nopeuskilpailu, pientä kilpailuhenkeä pidemmällä etapilla oli ajajajoukoissa havaittavissa, mutta tämä hyvässä hengessä. Osallistujat tykkäsivät, ja osa olikin jo toista kertaa mukana, mikä oli erityisen kiva asia.

Palataan asiaan ensi vuonna uusilla reiteillä ja ajatuksilla!

Terveiset kirjoittivat järjestelyistä vastanneet Harri Kontturi, Rasmus Salomaa, Pentti Tiihonen, Tiina Heikkinen ja Ari Ryymin

Raitista ilmaa, reipasta menoa ja hyvää mieltä Haminassa

Perjantaiaamuna ennen kello yhdeksää Haminan Würth Centerille saapui 19 hyvän mielen pyöräilijää.

Kun reitille ilmoittautumiset oli hoidettu, pyöräilyreittiin tutustuttu, kartat ja pienet retkieväät jaettu, oli aika kokoontua Haminan Centerin eteen lähtökuvaa varten.

Pyöräilyreitti kulki Haminan kaupungin laidalta, jossa ohitimme Suomen suurimman siniristilipun, joka liehui 100-metrisen lipputangon huipulla. Kaupungilta jatkoimme Tarmolan retkeilymajalle ja siitä Leluun. Jatkoimme pyöräilyä Hunkerin peltojen ohi. Lupinmäellä pidimme pienen hengähdystauon ja nautimme retkieväitä. Taukopaikalta matka jatkui Vilniemen kautta takaisin Haminaan.

Pyöräilyreitille tuli matkaa tarkalleen 20,3 kilometriä ja se taitettiin taukoineen tunnissa ja seitsemässä minuutissa. Pyöräily sujui kaikin puolin mukavasti, ja vallitseva säätila suosi pyöräilyä.

Pyöräilyn jälkeen kokoonnuimme Haminan Centerille nauttimaan salaattilounaan sämpylöineen. Lounaan jälkeen jaoimme pyöräilyyn osallistuneille diplomit ja tarrat kiitokseksi osallistumisesta.

Oli hienoa saada Mieli ry:lle lahjoitus näin mukavalla tavalla, raittiissa ulkoilmassa pyöräillen. Kiitos kaikille reitille osallistuneille!

Tapahtumista kirjoitti järjestelyistä vastannut Niina Muuri.

Kouvolassa lämminhenkinen ja hyväntuulinen tapahtuma

Tour de Würth kokosi Kouvolassa yhteen sekä Würthin henkilökuntaa että asiakkaita. Tapahtuman lähtö- ja maalipaikkana toimi tuttu Würth Center, jonne osallistujat saapuivat hyvissä ajoin. Virallinen lähtölaukaus kajahti kello yhdeksän, ja kuusi pyöräilijää suuntasi reippaalla mielellä 20 kilometrin lenkille.

Vaikka kyseessä ei ollut kilpailu, vaan yhdessäolon ja liikkumisen riemua korostava tapahtuma, riitti reitillä paljon iloa ja kevyttä kisailuhenkeä. Matka kulki Korian, Kuusankosken ja Kouvolan kauniissa loppukesän maisemissa, ja hyvä sää teki pyöräilystä erityisen miellyttävää. Reitin varrella pysähdyttiin Kymijoen rannalle pitämään taukoa, jolloin otettiin valokuvia, nautittiin virvokkeita ja levähdettiin hetki ennen matkan jatkumista.

Maalissa osallistujia odotti lämmin vastaanotto, pientä tarjoilua ja yhteiskuva, johon tallennettiin päivän energinen ja iloisesti hymyilevä joukko. Kouvolan Tour de Würth osoitti, että pienelläkin porukalla voi saada aikaan suuren merkityksen – ja moni lupasi palata satulaan myös ensi vuonna.

Tapahtumista kirjoitti järjestelyistä vastannut Juuso Maaskola.

Tour de Würth toi iloa ja yhteisöllisyyttä Pirkanmaan maisemiin

Pirkanmaan kauniissa maisemissa riitti niin hymyä, yhteishenkeä kuin lihasvoimaakin, kun Würthin asiakkaat, työntekijät ja yhteistyökumppanit nousivat satulaan yhteisen tavoitteen puolesta.

Valittavana oli kaksi matkaa; 10 ja 50 kilometriä. Huomattava enemmistö oli valinnut pidemmän reitin, mutta kyllä kymppiläisiäkin oli kiva ja mukavan kokoinen porukka. Yhteensä pyöräilijöitä oli 36 henkeä!

Mukana oli konkareita ja ensikertalaisia, harrastajia ja työkavereita. Kaikkia yhdisti tärkeä asia: liikkua hyvän puolesta – mielenterveyden tukemiseksi.

Monelle pyöräily on intohimo, mutta tämän tapahtuman aikana se sai vielä syvemmän merkityksen. Jokainen poljettu kilometri oli ele tuen ja välittämisen puolesta – teko sen eteen, että mielenterveystyö saa ansaitsemansa huomion ja tuen.

Reitit tarjosivat sopivasti haasteita ja vaihtelua – välillä himmattiin, välillä mentiin täysillä. Ylämäkiä ja alamäkiä riitti, mutta tärkeintä oli se, että jokainen kilometri poljettiin yhdessä. Matkan varrella jaettiin kannustusta, naurua ja hyvää fiilistä.

Tapahtuma oli hyvä muistutus siitä, miten paljon voidaan saavuttaa, kun liikutaan yhdessä – ilon, yhteisön ja merkityksen voimin. Suuri kiitos kaikille osallistujille!

Pirkkalasta raportoivat huoltovastaava Lars Nyberg ja yhtenä järjestäjistä toiminut Tiina Alho.

Rovaniemellä poljettiin pohjoisissa olosuhteissa

Rovaniemen Tour de Wurth 2025 -tapahtumaan lähdettiin liikkeelle Teollisuustien Centeriltä.

Alkupalaverin ja reittikatselmuksen jälkeen 15 pyöräilijää aloitti 50 kilometrin matkan ”elokuisessa” säässä. Lapin rapsakka +4 astetta oli aamulla herätessä pakottanut pyöräilijät vaihtamaan kesän helteet pois mielestä ja pukemaan villahousuja jalkaan.

Oikaraisen Taukopaikka toimi puolenvälin krouvina ja tarjosi ansaitun tauon polkemisen välissä.

Sää ei tänäkään vuonna ollut hidaste, vaan nauru ja jutustelu valtasivat porukan alusta asti. Selvästi huomaa, että nämä ihmiset haluavat aidosti olla mukana tekemässä hyvää.

Kuulumiset kirjasi järjestelyistä vastannut Ville Hokkanen.

Kajaanissa ajettiin ripeä lenkki Kainuun jylhissä maisemissa

Seitsemän polkijaa lähti matkalle hyvän asian puolesta Kajaanin Lankkukujan Centerin pihasta. Edessä oli 50 kilometrin lenkki Kainuun jylhissä maisemissa. Aamu oli harmaa muttei satanut.

Matka sujui hyvin ripeästi puolimatkan tauolle Jormuaan, missä jaettiin kokemuksia alkumatkan reitistä. Huollon tarjoamat juomat ja taukoeväät maistuivat, ja matka jatkui kohti maalia, eli takaisin Centerille.

Pyöräilijät saapuivat yhtenä ryhmänä perille hieman ennen puoltapäivää. Maalissa osallistujille jaettiin Tour de Würth -diplomit, minkä jälkeen syötiin patongit ja ruokaisa salaatti juomien kera.

Polkijat kehuivat tapahtumaa hyvin järjestetyksi.

Terveiset kirjoitti tapahtuman huollosta vastannut Tuomas Ronkainen.

Edes sade ei hyydyttänyt polkijoiden hymyä Savonlinnassa

Savonlinnassa startattiin matkaan harmaana ja sateisena keskiviikon keskipäivänä. Matkalle Suomen parhaimmasta kesäkaupungista lähti neljä pyöräilijää. Säästä johtuen ilmeet vaikuttivat huoltoautosta katsottuna hieman tuskaiselta, mutta matkaa tehtiin silti hymyssä suin.

Ensimmäiselle taukopaikalle saapuivat litimärät taistelijat, koska vettä satoi ensimmäisen 16 kilometrin ajan. Muutama banaani huiviin ja matka jatkui. Taukopaikalta jatkettiin muutama kilometri eteenpäin ja sadekin taukosi. Viimeisellä taukopaikalla tehtiin vielä pikku tankkaus ja jatkettiin poutasäässä eteenpäin.

Loppumatka kulki hyvin, vaikka vesisade alkoi uudestaan. Koko nelikko tuli maaliin hyvillä fiiliksillä sateesta huolimatta.

Tunnelmista kirjoitti huoltoautoa kuljettanut Mikko Kyttälä.

Joensuussa poljettin hyvällä mielellä hyvän asian eteen

Keskiviikkopäivä alkoi sateisena ja koleana. Kuin taivaan lahjana vesisade loppui hieman ennen lähtöä.

Kello 12 startattiin kahdessa eri ryhmässä. Ensimmäiseen ryhmään liittyivät menijät, jotka halusivat pitää vauhtia enemmänkin, ja siinä ryhmässä Würthin edustajana oli Voutilaisen Valtteri. Toista ryhmää läksi vetämään Tolvasen Sami, ja peräpäänpitäjänä oli tässä ryhmässä Kosusen Jani. Riissasen Iida hoiti huoltoauton tehtävät ja muonituksen reissun aikana.

Välitankkaus tehtiin viimevuoden tapaan Ylämyllyllä ja Kuoringan levähdyspaikalla, joka olikin kääntöpaikka, joten siellä nautittiin hieman topakempaa evästä. Tulomatka ajettiin samaa reittiä pysähdyksineen Kuurnakadulle, ja koko 40 kilometrin matka oli takana noin kello 15.

Polkijoita mukana oli yhteensä lähes 40. Kaikille jaettiin Tour de Würth -diplomit pyöräilyn jälkeen. Osallistujat myös kehuivat jälleen tapahtumaa ja sen hyvää tarkoitusta.

Tapahtumista raportoi järjestelyistä vastannut Jari Miettinen.

Riihimäellä pyöräiltiin 40 kilometriä – keli oli hyvä ja meininki mahtava

Riihimäen etapille saapui 29 pyöräilijää. Keli oli hyvä, ja tapahtumassa oli hyvä meininki alusta lähtien. 40 kilometrin reitille lähdettiin kello 12 würthiläisten Marko Lindellin johtaessa ja Petteri Lehtolan pitäessä perää.

Reitti oli sama kuin viime vuonna, joten Assy Centeriltä lähdettiin kohti Hikiää ja Hausjärven kirkonkylää. Matka jatkui kohti Ryttylää, josta reitti kääntyi takaisin Riihimäkeä kohti. Taukoa pidettiin Ykslammilla, jossa pyöräilijät pääsivät hieman huilaamaan ja tankkaamaan pientä evästä.

Matka sujui hyvin ilman haavereita. ”Kuumaryhmä” saapui ensimmäisenä maaliin noin 1 tunnin ja 25 minuutin ajassa, ja loput pyöräilijät ripotellen yksi toisensa jälkeen. Assy Centerin yläkerrassa pyöräilijät pääsivät vielä vaihtamaan ajatuksia pyöräilystä ja syömään kanapastasalaattia.

Saimme kehuja hyvin järjestetystä tapahtumasta sekä mukavasta reitistä.

Päivän tunnelmat kirjoittivat huoltoauton kuljettaja Marko Tuominen ja tapahtuman järjestänyt Inari Kasanko.

Hangossa poljettiin kauniissa rantamaisemissa

Aamupäivästä kokoonnuttiin 19 henkilön voimin Hangon Centerille sään ollessa täydellinen -- aurinkoinen ja +16 astetta lämmin.

Koko porukka lähti yhdessä matkaan reitin ollessa sama 10 kilometrin etappiin asti. Siitä eteenpäin kolme urhoollista polkijaa jatkoi pidemmälle reitille kauniin Tvärminnen rantamaiseman läpi.

Isompi porukka kääntyi tauon siivittämänä takaisin Centerille, jonne saavuttiin tyytyväisinä runsaan tunnin pyöräilyn jälkeen. Kauan ei tarvinnut odotella 50 kilometrin polkijoitakaan, sillä kovakuntoinen kolmen kopla polki matkan kahden tunnin ja 10 minuutin ennätysajassa.

Tyytyväisinä ja diplomien jaon ja välipalan jälkeen palattiin takaisin arkisiin askareisiin. Kaikki polkijat saatiin turvallisesti ja tyytyväisinä maaliin. Osallistujien kommentit olivat pelkästään positiivisia!

Hangon tapahtumista raportoi järjestelyistä vastannut Peter Nyström.

Aamu starttasi raikkaassa ilmassa Lappeenrannassa noin 15 osallistujan voimin

Ensimmäiselle taukopaikalle Vihtolaan saavuttiin jo kello 9.45. Hiki oli monella jo pinnassa, ja osa haaveili maastoreiteistä.

Huoltoautosta napattiin banaania, energiapatukkaa, smoothieta ja virvokkeita, ja pienen tankkauksen jälkeen matka jatkui reippaalla fiiliksellä. Huoltoauto pysyi hyvin letkan perässä, ja pientä teknistä apua tarvittiin vain kerran – yhden polkijan satula oli löystynyt. Onneksi Würthin huolto pelasi, ja satula saatiin nopeasti kuntoon.

Yksi osallistujista vaihtoi lyhyempään reittiin pyörän akun loputtua, mutta muuten porukka eteni tasaisesti. Reitti kulki sekä asfaltilla että hiekkatiellä, ja matkan varrelta bongailtiin jopa hevosia, jotka seurasivat kiinnostuneina pyöräilijöiden kulkua.

Puolivälissä matkaa pieni kesäsade virkisti porukkaa eikä se paljon vauhtia hidastanut. Jotta sykkeet eivät laskisi huoltoautossakaan, tiimi keräsi reitin varrelta kylttejä auton kyytiin. 50 kilometrin lenkki sujui mallikkaasti – porukka pysyi hyvin kasassa, ja vaikka lopussa taivas repesi kunnolla, tunnelma säilyi korkealla. Useampi lupasi lähteä mukaan myös ensi vuonna, ehkäpä gravel-lenkille metsään!

Myös 20 kilometrin lenkin pyöräilijöillä riitti vauhtia. Vastatuuli toi lisähaastetta, mutta reitti oli sopivan mittainen ja täysin asfalttia. Erinomainen vetäjä piti joukon hyvin kasassa, ja monen mielestä viljapeltojen tuoksu kruunasi matkan.

Kaiken kaikkiaan päivä oli onnistunut, ja eväsleivät maistuivat lenkin jälkeen!

Terveiset kirjoittivat huoltoauton kuljettaja Jukka Ikävalko, 20 km:n vetäjä Hanna Repo ja 50 km:n vetäjä Jani Liutu sekä markkinoinnin harjoittelija Elena Helme.

Oulussa poljettiin kaksi matkaa mainioissa tunnelmissa

Yhtenä kolmesta avauspäivän kohteesta Tour de Würth Oulun 20 ja 50 kilometrin etapit startattiin Oulu Ruskon myymälän pihalta maanantaina 25. elokuuta kello yhdeksän. Etapeille lähti lopulta 22 innokasta ihmistä pyöräilemään hyvän asian puolesta. Loppukesän sää suosi liikkujia koko matkan ajan. Kaikki osallistujat olivat varustautuneet oikealla asenteella ja mainiolla huumorilla - juttu lensikin liikkujien kesken koko matkan ajan. Lisäksi porukan ryhmähenki oli huipussaan!

20 kilometrin etapin puolen välin taukopaikkana toimi Jäälihallin paikoitusalue, ja 50 kilometrin tankkauspaikaksi oli valikoitunut kaunis Koitelinkosken virkistysalue. Tauolla jaettiin kokemuksia ja fiiliksiä ja ihasteltiin maisemia auringon lämmittäessä mukavasti päivän kuntoilijoita. Huollon janojuomat ja taukoeväät maistuivat, ja matka jatkui osuvien taukopaikkojen jälkeen kohti maalia eli Ruskon myymälää.

Ensimmäiset 20 kilometrin reitin pyöräilijät saapuivat perille noin kello 10.30 ja pitkänmatkalaiset vajaa tuntia myöhemmin lähes yhtenä ryhmänä. Maalissa oli tarjolla patonkeja ja virvokkeita. Reippaille pyöräilijöille jaettiin Tour de Würth -diplomit kiitoksena osallistumisesta.

Oulusta tapahtumat kirjasivat ylös Jaakko Laaninen ja Mika Lumikanta, Oulun huoltovastaavat.

Aamu oli harmaa ja tuulinen, kun kaksi urheaa soturia lähti matkaan Tornion myymälän pihasta

Edessä oli noin 50 kilometrin reitti Kemiin ja takaisin Tornioon. Jouduin pikaisella aikataululla jättämään urheilut väliin ja vaihtamaan pyörän huoltoautoksi. Alku sujui todella loistavasti hyvä myötätuuli selässä, ja sadekaan ei päässyt yllättämään. Keminmaa saavutettiin todella nopeasti, ja siellä olikin ensimmäinen pikainen juomatauko.

Matka jatkui kohti Kemiä, hymyssä suin tietenkin. Kemissä sattui kuitenkin jotain mystistä. Odottelin polkijoita myymälän pihassa, käväisten nopeasti sisällä, mutta heitä ei kuulunut. Puhelinsoitolla selvisi, että herrat polkivat jo takaisin kohti Torniota.

Sovimme, että tavataan Keminmaan Centerillä ja hoidetaan tankkaus siellä. Hetken kuluttua tapasimmekin sateisessa Keminmaassa. Tonin pyörä kaipasi pientä huoltoa, muuten kaikki oli hyvin. Matkaan oli mahtunut pieni mutkakin, kun poikien oli ollut pakko päässä katsomaan lehmiä, jotka laidunsivat kartonkitehtaan kupeessa. Keminmaan jälkeen alkoi loppusuora, joka piti sisällään 20 kilometriä vastatuulta, sadetta ja ylämäkeä. Perille kuitenkin päästiin, vaikka reidet olikin hapoilla, hymyssä suin kuitenkin.

Tornion tapahtumista kertoi huoltovastaavana toiminut Ari Stenius.